Objevte tajemství ročních cyklů

Vítám vás u prvního dílu výukové série, která vám odhaluje, jak fungují cvičení na dané měsíce, jak působí na naše zdraví. Ukážu vám cestu k efektivní podpoře vašeho zdraví v průběhu celého roku.

V dnešní době lidé zčásti nebo zcela zapomněli na to řídit se pravidelnými rytmy měsíců i ročních období!  Využivání těchto rytmů je přímým větrem do plachet našeho zdraví. Objevte jejich tajemství a začněte je využívat.

V Čchi kungu pracujeme s těmito pravidelnými cykly. Pojďme se na ně podívat blíže ve videu.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video
Měsíce a dané dráhy
Příkladným měsícem bude listopad

Každé období má silné a slabé stránky. Z hlediska tradiční čínské medicíny jsou v listopadu zatíženy plíce díky častým výkyvům teplot, změnám počasí, chladnějšímu vzduchu apod., což je pro ně velice náročné. Právě na podzim je ideální tuto oblast podpořit a posilovat.

Z pohledu čínské, ale i západní medicíny jsou plíce spojeny s imunitou. V tuto dobu pracuje náš imunitní systém na plné obrátky.

Vezmeme-li v úvahu i emoce, je podzim spojený se smutkem, s procesem loučení. Není nic neobvyklého, že jsou lidé více smutní, což nemusí být pro každého příjemné. Přesto bychom měli na každou emoci hledět jako na potřebnou a smysluplnou (stejně jako u ročních období). Je proto důležité danou emoci nepotlačovat (i když ji pociťujeme jako nepříjemnou), ale naopak ji volně nechat projít a dělat si svou práci.

Proto se v tomto období zaměřujeme na cvičení, které podporují naše dýchání a plíce.

Sdílejte s lidmi, kterým chcete pomoci.

Související článek: Zdraví podle měsíců – duben a játra

Podrobná cvičení podle měsíců naleznete v Čchi-kung s Martinem

S přáním prospěšného cvičení Martin Businský