Objevte tajemství ročních cyklů

Vítám vás u výukové série, která vám odhaluje, jak fungují cvičení na dané měsíce, jak působí na naše zdraví. Ukážu vám cestu k efektivní podpoře vašeho zdraví v průběhu celého roku.

V dnešní době lidé zčásti nebo zcela zapomněli na to řídit se pravidelnými rytmy měsíců i ročních období!  Využivání těchto rytmů je přímým větrem do plachet našeho zdraví. Objevte jejich tajemství a začněte je využívat.

V Čchi kungu pracujeme s těmito pravidelnými cykly. Pojďme se na ně podívat blíže ve videu.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video
Příkladným měsícem bude listopad

Každé období má silné a slabé stránky. Z hlediska tradiční čínské medicíny jsou v listopadu zatíženy plíce díky častým výkyvům teplot, změnám počasí, chladnějšímu vzduchu apod., což je pro ně velice náročné. Právě na podzim je ideální tuto oblast podpořit a posilovat.

Z pohledu čínské, ale i západní medicíny jsou plíce spojeny s imunitou. V tuto dobu pracuje náš imunitní systém na plné obrátky.

Vezmeme-li v úvahu i emoce, je podzim spojený se smutkem, s procesem loučení. Není nic neobvyklého, že jsou lidé více smutní, což nemusí být pro každého příjemné. Přesto bychom měli na každou emoci hledět jako na potřebnou a smysluplnou (stejně jako u ročních období). Je proto důležité danou emoci nepotlačovat (i když ji pociťujeme jako nepříjemnou), ale naopak ji volně nechat projít a dělat si svou práci.

Proto se v tomto období zaměřujeme na cvičení, které podporují naše dýchání a plíce.

Sdílejte s lidmi, kterým chcete pomoci.

Související článek: Zdraví podle měsíců – březen a krční páteř

Podrobná cvičení podle měsíců naleznete v Čchi-kung s Martinem

S přáním prospěšného cvičení Martin Businský