V prvním díle jsme se věnovali Cyklům jako celku, pojďme se dnes podívat na doporučení a cvičení, které je spojeno s měsícem dubnem.
Roční i měsíční období jsou vhodná pro podporu daných oblastí našeho zdraví. Z pohledu tradiční čínské medicíny jsou k jednotlivým měsícům přiřazeny orgány, meridiány, části pohybového aparátu a psychická stránka, které je vhodné v tomto období podporovat. V dubnu jsou to ve zkratce játra.
Cvičit dle cykličnosti je foukáním větru do plachet. Již naši předci vytvořili pranostiky a také se podle nich chovali. Odpoutání se od přírody je jako jít hlavou proti zdi. Pojďme se podívat, jak se na cykličnost roku znovu napojit.
Dozvíte se:
Játra jsou spojena s Elementem dřeva, obdobím jara, měsícem dubnem, jejich hodina je první až třetí ráno (druhá až čtvrtá ráno v letním čase). Jsou nadřazeny žlučníku a jejich funkce je spojena s funkcí vazů a šlach, nehtů a očí.
Jaro i játra jsou spojeny s pružností, s průchodností. Vše klíčí a raší, příroda se probouzí a stejně tak by se měl člověk v této době projevovat. Z pohledu pohybového aparátu jsou spojena s naší pružností, kterou zajišťují vazy a šlachy.
Říká se, že játra řídí pohyb. Pokud fungují dobře, člověk je v průběhu dne dobře výkonný a nepropadá únavě.
Hlavním regulátorem emocí je pohyb.
Z čínského pohledu nebereme žádnou emoci jako špatnou, naopak její projev je zcela přirozený.
V dubnu je hlavní emocí hněv. Správná úroveň hněvání je v pořádku. Pokud je v nerovnováze, znamená to, že ho vůbec neprojevujeme, nebo ho naopak projevujeme agresivně vůči sobě nebo druhým.
Bylinky: Ostropestřec mariánský, Pampeliška, Jasmínový čaj.
Životní styl: pobyt na čerstvém vzduchu, jarní detoxikace, celkově zvýšení pohybové aktivity, cvičení, které naleznete ve videu níže.
Na jaře je vhodné začínat nové věci, začít projevovat své plány.
Meridián jater
Pojďme se na jeho dráhu podívat ve videu.
Cvičení
Cvičení na podporu jater, vazů a šlach, které cvičí bratr Václav Vocásek.
Sdílejte s lidmi, kterým chcete pomoci.
S přáním prospěšného napojení na přirozené rytmy Martin Businský
Zdroje: Klasická čínská medicína I. Vladimír Ando