Zdraví podle měsíců – červen a tenké střevo

Z pohledu tradiční čínské medicíny jsou k jednotlivým měsícům přiřazeny orgány, pohybový aparát a psychika, které je vhodné podporovat. V červnu je to ve zkratce tenké střevo. Zjistíme jak ho podpořit, kudy vede jeho meridián a ukážeme si i vhodné cvičení.

Červen a tenké střevo

Tenké střevo je spojeno s Elementem ohně, měsícem červnem, jeho hodina je mezi první a třetí hodinou odpolední (mezi druhou a čtvrtou v letním čase).

Z čínského pohledu tenké střevo řídí oddělování čistého od nečistého na tělesné i psychické úrovni, zároveň pomáhá odvádět tekutiny ze zpracovávané stravy.

Řídí příjem, přeměnu a vylučování.

Tenké střevo pří rozkladu potravin provádí také její transformaci a třídění. Vznikají tři základní produkty: esence požité stravy a tekutin (výživa pro funkci organismu), nepotřebné zbytky tuhé stravy (postupují dále) a odpadové zbytky tekutin (vylučují se pomocí močového měchýře).

Jeho funkce je tedy spojena se správným fungováním zažívání a s vylučováním pevných složek a tekutin.

Psychika

Podobné je to i v oblasti psychiky: řídí přeměnu a odděluje potřebné od nepotřebného. Během dne i života vnímáme spoustu vjemů, které je potřeba zpracovat a roztřídit, potřebné přeměnit v prospěšné a nepotřebné vyloučit.

Jak ho podporovat
  • Strava: přibývá horko, proto není dobré se v těchto měsících zatěžovat těžkou stravou, je třeba ji pomalu zlehčovat. Vhodná je strava bohatá na vlákninu a probiotické kultury.
  • Životní styl: Podle orgánových hodin je tenké střevo nejvíce aktivní mezi 13:00-15:00 hodinou. V této době začíná aktivita organismu nabírat na síle, je vhodné se věnovat práci, cvičení. Během aktivity je důležité nezapomínat na příjem tekutin.
  • Cvičení: Čchi-kung na podporu tenkého střeva naleznete níže.
Meridián tenkého střeva

Pojďme se na jeho dráhu podívat ve videu.

Vhodné cvičení pro podporu trávení

Sdílejte s lidmi, kterým chcete pomoci.

S přáním prospěšného napojení se na přirozené rytmy Martin Businský

Související článek: Zdraví podle měsíců – květen a srdce.

Zdroje: Klasická čínská medicína I. Vladimír Ando

  • Nové kurzy 2021
  • Čchi-kung s Martinem
  • On-line kurz
  • Facebook