Zdraví podle měsíců – červen a tenké střevo

Z pohledu tradiční čínské medicíny jsou k jednotlivým měsícům přiřazeny orgány, pohybový aparát a psychika, které je vhodné podporovat. V červnu je to ve zkratce tenké střevo. Zjistíme jak ho podpořit, kudy vede jeho meridián a ukážeme si i vhodné cvičení.

Červen a tenké střevo

Tenké střevo je spojeno s Elementem ohně, měsícem červnem, jeho hodina je mezi první a třetí hodinou odpolední (mezi druhou a čtvrtou v letním čase).

Z čínského pohledu tenké střevo řídí oddělování čistého od nečistého na tělesné i psychické úrovni, zároveň pomáhá odvádět tekutiny ze zpracovávané stravy.

Řídí příjem, přeměnu a vylučování.

Tenké střevo pří rozkladu potravin provádí také její transformaci a třídění. Vznikají tři základní produkty: esence požité stravy a tekutin (výživa pro funkci organismu), nepotřebné zbytky tuhé stravy (postupují dále) a odpadové zbytky tekutin (vylučují se pomocí močového měchýře).

Jeho funkce je tedy spojena se správným fungováním zažívání a s vylučováním pevných složek a tekutin.

Psychika

Podobné je to i v oblasti psychiky: řídí přeměnu a odděluje potřebné od nepotřebného. Během dne i života vnímáme spoustu vjemů, které je potřeba zpracovat a roztřídit, potřebné přeměnit v prospěšné a nepotřebné vyloučit.

Jak ho podporovat
  • Strava: přibývá horko, proto není dobré se v těchto měsících zatěžovat těžkou stravou, je třeba ji pomalu zlehčovat. Vhodná je strava bohatá na vlákninu a probiotické kultury.
  • Životní styl: Podle orgánových hodin je tenké střevo nejvíce aktivní mezi 13:00-15:00 hodinou. V této době začíná aktivita organismu nabírat na síle, je vhodné se věnovat práci, cvičení. Během aktivity je důležité nezapomínat na příjem tekutin.
  • Cvičení: Čchi-kung na podporu tenkého střeva naleznete níže.
Meridián tenkého střeva

Pojďme se na jeho dráhu podívat ve videu.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video
Vhodné cvičení pro podporu trávení

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Sdílejte s lidmi, kterým chcete pomoci.

S přáním prospěšného napojení se na přirozené rytmy Martin Businský

Související článek: Zdraví podle měsíců – květen a srdce.

Zdroje: Klasická čínská medicína I. Vladimír Ando