Podporování přirozených rytmů během roku je klíčem k naší vitalitě.
Nejprve si pojďme zacvičit čchi-kung na podporu trávení.
Jak jsme se již mohli dozvědět, z pohledu tradiční čínské medicíny jsou k jednotlivým měsícům přiřazeny orgány, pohybový aparát a psychika, které je vhodné podporovat. V září je tímto orgánem slezina.
Září je spojeno s končícím obdobím sklizní a s vyšší konzumací sklizených produktů. Tělo si tak intuitivně připravuje zásoby na přicházející podzim a zimu, proto je dobré se v tomto období zaměřit na podporu našeho trávení.
Trávení se úzce pojí s myšlením. Společně s biomem v našich střevech výrazně ovlivňuje naše myšlení a celkovou duševní i psychickou pohodu. Posílením našeho trávení dochází k lepšímu zpracování potravy a k uvolněnější mysli.
Osobně patřím mezi lidi, kteří večer nejí. Když jsem například na rodinné oslavě a najím se později, vnímám, jak se mi zhoršuje spánek a jak se rozjíždí kolotoč myšlenek. Spánek je výrazně méně kvalitní a myšlení je zahlcené. Cítím, že zpracování potravy je úzce spojené se zpracováním myšlenek a spánkem.
Z čínského pohledu za trávení zodpovídá takzvaný Funkční okruh sleziny.
Slezina
Ŕídí přepravu a přeměnu potravy a tekutin v těle.
Z pohledu TČM je hlavním úkolem sleziny (společně s párovým orgánem žaludkem) řídit trávicí proces. Slezina napomáhá rozkládat potravu a část z ní přeměňovat na jemnou esenci, kterou v sobě absorbuje a dále distribuuje do celého těla.
Je spojena s elementem Země, žlutou barvou (barva obilí při sklizni), se středem a rovněž s přemítáním, které nepovažujeme za špatné za předpokladu, že ho není moc a nezpůsobuje nám nadměrný stres.
Tradičně přidávám meridián. Pojďme se na jeho dráhu podívat ve videu.
Sdílejte s lidmi, kterým chcete pomoci.
S přáním prospěšného napojení se na přirozené rytmy Martin Businský
Zdroje: Klasická čínská medicína I. Vladimír Ando