Žaludek a trávení.

Žaludek, z pohledu tradiční čínské medicíny, je přiřazen k elementu země. Jeho funkcí je zpracovávání čchi z potravy a psychiky. Dnes se budu zabývat především zpracováním potravy.

Měsíc, kdy je žaludek nejaktivnější, je říjen. Jedním z hlavních důvodů je zvyšování vlhkosti v přírodě a konzumace potravin ze sklizní. Proto bychom se měli především v tomto měsíci zaměřit na jeho podporu.

U každého je proces přijímání potravy rozdílný, a pokud nad tím člověk nikdy nepracoval, nemusí věšet hlavu a následující prvky zařazovat postupně. I samotné přemýšlení o tom, jak pomoci žaludku s příjmem potravy, je prvním krůčkem ke zdravému přijímání potravy.

Pro podporu jeho funkce  jsou důležité následující prvky:

přijímání potravy, podpora žaludku, regenerace.

Přijímání potravy:

Pokud nám to okolnosti dovolí, snažíme se jíst v klidu, nehltáme a věnujeme přijímání potravy pozornost, především tím, že vnímáme vůni a chuť jídla. Ústa jsou prvním místem, kde dochází k příjmu potravy. Proto se o svá ústa staráme a zároveň jídlo patřičně rozkoušeme. Pro někoho to může být samozřejmost, pro někoho to zas taková samozřejmost není. Kolikrát jídlo rozkoušeme, záleží na jeho složení. U tužšího jídla doporučuji nejméně 32 x. Poté už má jídlo dostatek trávících enzymů ze slin a jeho struktura bude lépe stravitelná pro náš žaludek.

Nyní jsme jídlo rozkousali a přijali v klidu k dalšímu zpracování.

Podpora žaludku:

Co má žaludek rád?

Žaludek má rád především teplo. Opakem tepla je zima, tu opravdu rád nemá. Když žaludek přijímá teplou potravu, je spokojený.

Dle tradiční čínské medicíny je čas žaludku 7-9 hod. ranní. Tedy čas snídaně. Do snídaně zařazujte teplé prvky, a to hlavně teplé nápoje. Teplé je teplé, nikoliv horké:). Co opravdu nemá žaludek rád, jsou studené limonády a zmrzliny. S tím mu radost po ránu neuděláte.

Včetně přidání teplých prvků do snídaně můžete aktivně stimulovat žaludek:

  • masážemi v oblasti solaru.
  • tradičním čínským cvičením čchi-kung se zaměřením na funkci žaludku.
  • snížením konzumace výrobků z mouky.

Pozor na hladovění (zvyšuje napětí a stres) a přejídání. Žaludek má rád přiměřenou míru potravy. Buď se po jídle můžete cítit uvolněně a plni energie nebo unaveně.

Regenerace:

S žaludkem jsou dle tradiční čínské medicíny spojeny svaly. A stejně jako svaly i žaludek potřebuje regenerovat. Přílišné zatěžování vede z dlouhodobého hlediska k zdravotním problémům a z krátkodobého ke špatnému spánku.

Hlavní dobou regenerace žaludku je noc. Doporučuji každý den mít minimálně 12 hod. pauzu s příjmem potravy. Tedy pokud snídáte například v 7 hod. poslední jídlo, je vhodné přijímat nejpozději okolo 19:00. Dáte tak žaludku čas na nabrání nových sil.

Pokud žaludek zatěžujete například dlouhým řízením či jinak, dávejte si pauzu a podpořte žaludek příjmem doušku teplého nápoje z termosky a cvičením na žaludek.

 

Je mi jasné, že vše zařadit najednou nejde a pro někoho, kdo například pracuje přes noc, je to složitější téma. Přesto si zkuste vybrat pár prvků, které zařadíte do Vašeho každodenního života a podpořte tak Váš žaludek a trávení.

 

  • Čchi-kung s Martinem
  • On-line kurz
  • ČÍNA FEST 2021
  • Facebook