Žaludek a trávení.

Žaludek, z pohledu tradiční čínské medicíny, je přiřazen k elementu země. Jeho funkcí je zpracovávání čchi z potravy a psychiky. Dnes se budu zabývat především zpracováním potravy.

Měsíc, kdy je žaludek nejaktivnější, je říjen. Jedním z hlavních důvodů je zvyšování vlhkosti v přírodě a konzumace potravin ze sklizní. Proto bychom se měli především v tomto měsíci zaměřit na jeho podporu.

U každého je proces přijímání potravy rozdílný, a pokud nad tím člověk nikdy nepracoval, nemusí věšet hlavu a následující prvky zařazovat postupně. I samotné přemýšlení o tom, jak pomoci žaludku s příjmem potravy, je prvním krůčkem ke zdravému přijímání potravy.

Pro podporu jeho funkce  jsou důležité následující prvky:

  • přijímání potravy,
  • podpora žaludku,
  • regenerace.

Přijímání potravy

Pokud nám to okolnosti dovolí, snažíme se jíst v klidu, nehltáme a věnujeme přijímání potravy pozornost, především tím, že vnímáme vůni a chuť jídla. Ústa jsou prvním místem, kde dochází k příjmu potravy. Proto se o svá ústa staráme a zároveň jídlo patřičně rozkoušeme. Pro někoho to může být samozřejmost, pro někoho to zas taková samozřejmost není. Kolikrát jídlo rozkoušeme, záleží na jeho složení. U tužšího jídla doporučuji nejméně 32 x. Poté už má jídlo dostatek trávících enzymů ze slin a jeho struktura bude lépe stravitelná pro náš žaludek.

Nyní jsme jídlo rozkousali a přijali v klidu k dalšímu zpracování.

Podpora žaludku

Co má žaludek rád?

Žaludek má rád především teplo. Opakem tepla je zima, tu opravdu rád nemá. Když žaludek přijímá teplou potravu, je spokojený.

Dle tradiční čínské medicíny je čas žaludku 7-9 hod. ranní. Tedy čas snídaně. Do snídaně zařazujte teplé prvky, a to hlavně teplé nápoje. Teplé je teplé, nikoliv horké:). Co opravdu nemá žaludek rád, jsou studené limonády a zmrzliny. S tím mu radost po ránu neuděláte.

Včetně přidání teplých prvků do snídaně můžete aktivně stimulovat žaludek:

  • masážemi v oblasti solaru.
  • tradičním čínským cvičením čchi-kung se zaměřením na funkci žaludku.
  • snížením konzumace výrobků z mouky.

Pozor na hladovění (zvyšuje napětí a stres) a přejídání. Žaludek má rád přiměřenou míru potravy. Buď se po jídle můžete cítit uvolněně a plni energie nebo unaveně.

Regenerace

S žaludkem jsou dle tradiční čínské medicíny spojeny svaly. A stejně jako svaly i žaludek potřebuje regenerovat. Přílišné zatěžování vede z dlouhodobého hlediska k zdravotním problémům a z krátkodobého ke špatnému spánku.

Hlavní dobou regenerace žaludku je noc. Doporučuji každý den mít minimálně 12 hod. pauzu s příjmem potravy. Tedy pokud snídáte například v 7 hod. poslední jídlo, je vhodné přijímat nejpozději okolo 19:00. Dáte tak žaludku čas na nabrání nových sil.

Pokud žaludek zatěžujete například dlouhým řízením či jinak, dávejte si pauzu a podpořte žaludek příjmem doušku teplého nápoje z termosky a cvičením na žaludek.

Je mi jasné, že vše zařadit najednou nejde a pro někoho, kdo například pracuje přes noc, je to složitější téma. Přesto si zkuste vybrat pár prvků, které zařadíte do Vašeho každodenního života a podpořte tak Váš žaludek a trávení.

Ucelené cvičení čchi-kung na žaludek naleznete zde: Čchi-kung s Martinem

Ať vám cvičení a přístup prospívá.

Sdílejte s lidmi, kterým chcete pomoci.

Martin Businský