Jak posílit imunitu a vylučování? Zdraví podle měsíců – prosinec a tlusté střevo.

Podporování přirozených rytmů během roku je klíčem k naší vitalitě.

Z pohledu tradiční čínské medicíny jsou k jednotlivým měsícům přiřazeny orgány, pohybový aparát a psychika, které je vhodné podporovat. V prosinci je to tlusté střevo, které se pojí s elementem Kovu.

Nejprve si pojďme zacvičit.

Zlatý cvik
Prosinec a tlusté střevo

Prosinec je spojován s končícím obdobím podzimu, uklízením a loučením se s posledními dny roku. Podobně je to u tlustého střeva, jež je spojeno se závěrečnou fází vylučování a rovněž s imunitou.

Imunita

Tlusté střevo patří mezi hlavní orgány, které naši imunitu zastupují. Vstřebává minerály a vitamíny a zároveň vylučuje poslední zbytky patogenů z naší potravy. Jeho součástí je střevní mikroflóra, jejíž stav významně ovlivňuje naší psychiku.

Tlusté střevo (TČM)

Řídí přepravu kalů a tělesné tekutiny.

Jeho funkcí je normální a pravidelné vylučování. Tlusté střevo má vliv na stav tekutin v organismu. Díky vstřebávání tekutin se trávená strava zahušťuje. Když je vstřebávání nedostatečné, vznikají průjmy, a naopak při horkosti dochází k vysušování a zácpě.

Psychika a prosinec

Z psychického pohledu se zaměřujeme na schopnost opouštět staré, abychom mohli přijmout nové. Emocí je smutek, stejně jako v listopadu. V prosinci je skvělé tomuto procesu napomoci právě výše uvedeným úklidem. Procesy nastartované na materiální úrovni se „zrcadlí“ na duševní úrovni. Pořádek prospívá našemu tělu i duši.

Jak podporovat
  • Životní styl

Podle orgánových hodin je tlusté střevo aktivní mezi pátou a sedmou hodinou ranní. Je to vhodný čas pro vstávání a vyprázdnění střev. Pro podporu vylučování a aktivování našeho organismu doporučuji zařadit Zlatý cvik (viz cviky výše). Jedná se o jedinečný aktivační cvik, který je vhodný praktikovat po probuzení.

Před cvičením doporučuji vyvětrat místnost, neboť přísun čerstvého vzduchu je pro cvičení významný.

  • Cvičení

V čchi-kungu podporujeme tlusté střevo a proces vylučování pomocí dýchání, cvičení podporujícího peristaltiku střev a také dráhu tlustého střeva.

Pojďme se na jeho dráhu podívat ve videu.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Sdílejte s lidmi, kterým chcete pomoci.

S přáním prospěšné podpory přirozených rytmů Martin Businský

Komplexnímu cvičení na podporu vylučování a tlusté střevo se v prosinci věnuji v Čchi-kung s Martinem.

Zdroje: Klasická čínská medicína I. Vladimír Ando