Životní síla a ledviny. Zdraví podle měsíců – únor.

Podporování přirozených rytmů během roku je klíčem k naší vitalitě.

Z pohledu tradiční čínské medicíny jsou k jednotlivým měsícům přiřazeny orgány, pohybový aparát a psychika, které je vhodné podporovat. V únoru jsou to ledviny, které spojujeme s elementem Voda. Pojďme si nejdříve ukázat cvičení a pak se pustíme do článku.

Cvičení Čínský drak

Následující cvičení je mé první výukové video. Natáčel jsem ho před branou chrámu Shaolin v roce 2018. Je bez komentáře, vysvětlení cviku naleznete pod ním.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Čínský drak se využívá pro:

 • aktivaci oblasti pasu
 • uvolnění zad
 • uvolnění pánevního pletence
 • posílení zdraví našich ledvin.

POPIS CVIKU:

 1. Širší postoj. Kolena jsou mírně pokrčená.
 2. Zahřejme naše dlaně třením, poté přiložíme dlaně na záda na naše ledviny. Vnímáme jak nám teplo z dlaní proniká do ledvin.
 3. Předkloníme se a začínáme kroužit našim tělem na levou stranu osmkrát, po té opakujeme na druhou stranu.
 4. Cvičení zakončíme narovnáním a odrazem pat od země.
 5. Cvik opakujeme  3x.
Zdraví v únoru
Únor

Únor je spojený se zimou a ledviny jsou v této době nejvíce aktivní. Zodpovídají za kvalitu životní síly a vitality, kterou je potřeba kultivovat, aby došlo k jarnímu růstu. Zaměřujeme se proto na fázi regenerace, ledviny necháváme v teple a zbytečně neztrácíme sílu, která bude potřeba na jaře.

TČM a ledviny

Ledviny jsou kořenem jin-jangu všech vnitřních orgánů a pramenem života, uchovávají esenci ťing, jež má několik významů.

 1. Kořen těla – takzvaná prenatální esence ťing.
 2. Pojmenování pro jemné esenciální látky vyživující celý organismus, které jsou spjaty s vnitřními orgány, v nichž neustále vznikají, přeměňují se a spotřebovávají na životní funkce.
 3. Rozmnožovací esence.
Životní síla

Každý ji svým způsobem chápe jako životní vitalitu, která se v průběhu života mění. Z čínského pohledu je s ní úzce spojen takzvaný spodní Dan Tien, funkční okruh ledvin a element Voda.

Emocí je strach

Strach vzniká před tím, než začneme na vzniklou situaci reagovat, je jakousi přípravou k akci, která nás čeká. Tato emoce je velmi potřebná, a proto je důležité se zaměřit na to, aby byla v rovnováze a nepřecházela do stavu dlouhodobého stresu a napětí. V dnešní době nadměrným způsobem přibývá zpráv a informací, které v nás strach probouzí. Ne vždy se s takovými informacemi dokážeme v pořádku vyrovnat, v této oblasti tak může snadno docházet k nerovnováze.

Jak podporovat
 • Životní styl

Udržujeme ledviny v teple a během února se zaměřujeme na naši regeneraci.

Dle orgánových hodin jsou ledviny nejvíce aktivní mezi sedmnáctou a devatenáctou hodinou. V této době se doporučuje procházka, či delší cvičení čchi-kung. Tento čas je vhodný i pro večeři.

 • Cvičení

Z čínského pohledu se ledviny pojí s našimi bedry a s koleny, proto jsou cvičení často zaměřena na podporu těchto oblasti a také na oblast Ming-men.

Pojďme se podívat na meridián ledvin

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Sdílejte s lidmi, kterým chcete pomoci.

S přáním prospěšného napojení se na přirozené rytmy Martin Businský

Komplexnímu cvičení na ledviny se v únoru věnuji v Čchi-kung s Martinem.

Zdroje: Klasická čínská medicína I. Vladimír Ando