Čínská cvičení čchi-kung (qi-gong)

Brána Shaolinu

Vznik a prameny čínského cvičení.

Název čchi-kung (také qi-gong) se začal používat v době kulturní revoluce v 60. letech dvacátého století. Ovšem prameny čínských cvičení sahají více než tisíciletí dále. Uvádí se 6-8tisíciletá historie. Například vznik nejznámější sestavy osm kusů brokátů se mapuje přibližně do 12tého století. Na základě postupného předávání zkušeností, zpravidla v rodinné linii, se během dlouhé doby pilovaly sestavy, které působí na zdraví. Některé jsou již zapomenuty, některé skryty jako rodinná tajemství a některé se již dostaly na veřejnost a máme díky nim možnost kultivovat své zdraví.

Čchi-kung

patří do součásti rodiny tradiční čínské medicíny. Pomocí správně zvolených sestav dochází k podpoře psychického i duševního zdraví člověka. Vedle sestav pohybů využívá dále obrazotvornost, koncentraci a uvolnění během cvičení.

Název je složen ze slov čchi  a kung.

  • Čchi je brána jako základ života. Je složena z hlavních složek, které nejsou od sebe odděleny. V podstatě se dá říct, že Čchi je život. A její základní tři složky jsou  hmota, energie a informace.

Přirovnání k člověku: hmota je naše tělo, energie jsou rozhodovací procesy a  informace naše vnímaní. Nejdříve vnímáme informaci, pak se rozhodneme co s ní a pokud se rozhodneme ji zrealizovat, odrazí se v hmotné části života. 

  • Kung je dlouhodobá práce a kultivace. Může být například kung truhlařiny, kung plavání, kung hraní na housle atd... 

Čchi-kung je v volném překladu kultivace života. 

Druhy čchi-kungu

Druhů a sestav čchi-kungu je velké množství. Plně nám ale postačí základní rozdělení.

Tvrdý čchi-kung (Waj-tan)  a měkký čchi-kung (Nei-tan).

  • Tvrdý čchi-kung neboli pohybový čchi-kung, vede pomocí pohybů převážně k rozvíjení fyzického zdraví.
  • Měkký čchi-kung, neboli tichý čchi-kung vede v statických pozicích převážně k rozvíjení koncentrace a uvolnění.

Jak se říká „Ve zdravém těle zdravý duch.“

Proto se během cvičení využívá jak technik tvrdého, tak měkkého čchi-kungu. 

Současnost

Jak to bylo v dobách minulých tak je to i dodnes. Čchi-kung se neustále vyvíjí dle současných potřeb lidí. Jeho účinky dokazují vědecké výzkumy a dlouhodobé zkušenosti cvičících.

O čchi-kungu nestačí číst, hlavní je vlastní praxe.