Vznik a prameny čínského cvičení čchi-kung

Název čchi-kung (také qi-gong) se začal používat v době kulturní revoluce v 60. letech dvacátého století. Ovšem prameny čínských cvičení sahají více než tisíciletí dále. Uvádí se 8tisíciletá historie. Například vznik nejznámější sestavy osm kusů brokátů se mapuje přibližně do 12tého století. Na základě postupného předávání zkušeností, zpravidla v rodinné linii, se během dlouhé doby pilovaly sestavy, které působí na zdraví. Některé jsou již zapomenuty, některé skryty jako rodinná tajemství a některé se již dostaly na veřejnost a máme díky nim možnost kultivovat své zdraví.

Čchi-kung

patří do rodiny tradiční čínské medicíny. Pomocí správně zvolených sestav dochází k podpoře psychického i duševního zdraví člověka. Vedle sestav pohybů využívá dále obrazotvornost, koncentraci a uvolnění během cvičení.

Název je složen ze slov čchi a kung.

  • Čchi je brána jako základ života. Je složena z hlavních složek, které nejsou od sebe odděleny. V podstatě se dá říct, že Čchi je život. A její základní tři složky jsou hmota, energie a informace.

Přirovnání k člověku: hmota je naše tělo, energie jsou rozhodovací procesy a informace naše vnímaní. Nejdříve vnímáme informaci, pak se rozhodneme co s ní a pokud se rozhodneme ji zrealizovat, odrazí se v hmotné části života. 

  • Kung je dlouhodobá práce a kultivace. Může být například kung truhlařiny, kung plavání, kung hraní na housle atd... 

Čchi-kung je v volném překladu kultivace života. 

Druhy čchi-kungu

Druhů a sestav čchi-kungu je velké množství. Plně nám ale postačí základní rozdělení.

Tvrdý čchi-kung (Waj-tan)  a měkký čchi-kung (Nei-tan).

  • Tvrdý čchi-kung neboli pohybový čchi-kung, vede pomocí pohybů převážně k rozvíjení fyzického zdraví.
  • Měkký čchi-kung, neboli tichý čchi-kung vede v statických pozicích převážně k rozvíjení koncentrace a uvolnění.

Jak se říká „Ve zdravém těle zdravý duch.“

Proto se během cvičení využívá jak technik tvrdého, tak měkkého čchi-kungu. 

Současnost

Jak to bylo v dobách minulých tak je to i dodnes. Čchi-kung se neustále vyvíjí dle současných potřeb lidí. Jeho účinky dokazují vědecké výzkumy a dlouhodobé zkušenosti cvičících.

O čchi-kungu nestačí číst, hlavní je vlastní praxe.